The DH-340IPSN-28-G is a high-performance 4MP Dome/Turret camera designed for short-distance surveillance up to 20m in both indoor and outdoor settings. Its 2.8mm fixed lens ensures consistent focus for reliable monitoring.
IE Browsing, VMS Software, Provision Cam2 Mobile App
Ethernet
100Mbps
ONVIF
Profile M/T/S/G
Connectivity
Network
RJ45 (+PoE)
Audio Connectivity
Built-in Microphone + Audio input
Alarm
No
SD Card
Event/Schedule based Main/Substream recording (Up to 256GB)
Wiegand
N/A
Power
DC Socket
Analog Video Output
No
Housing
PoE
Yes
Illumination
20m (1 High-Power IR LED) 20m (1 High-Power White LED)
Power Supply
DC12V/~400mA / PoE/~6W
Protection Rate
Water Proof: IP67
Work Environment
-30°C~60°C, 10%~90% Humidity
Bracket
3-Axis Bracket
Dimensions
Ø97mm×82.6mm
Weight (gross)
~540g
Hard Reset Button
Yes
DORI Distance
Ethernet
100Mbps
ONVIF
Profile M/T/S/G
Connectivity
Network
RJ45 (+PoE)
Audio Connectivity
Alarm
SD Card
Wiegand
N/A
Power
DC Socket
Analog Video Output
Housing
PoE
Illumination
Power Supply
DC12V/~400mA / PoE/~6W
Protection Rate
Water Proof: IP67
Work Environment
-30°C~60°C, 10%~90% Humidity
Bracket
3-Axis Bracket
Dimensions
Ø97mm×82.6mm
Weight (gross)
~540g
Hard Reset Button
Please ask your product question below:
4MP Fixed Lens Dome/Turret Camera with Hybrid LED
20M IR / White LED 4MP Fixed Lens Dome – DH-340IPSN-28-G
Login, Register, or Call for Price
Description
DH-340IPSN-28-G Features
3rd Party Cyber Protection
NDAA Compliant
Video
Audio
Image
Events and Analytics
Compression
Lens
Documents
DH-340IPSN-28-G
v5.x 320IPE 340IPE 380IPE VF Series Manual
Software:
Ossia Video Player
Latest VMS Version
IP Tool Archive
DH-340IPSN-28-G Features
3rd Party Cyber Protection
NDAA Compliant
Video
Audio
Image
Events and Analytics
Compression
Lens
DORI Distance
DH-340IPSN-28-G Features