The kit includes a 5kW Hybrid Inverter, which enable full control over energy management, all-black 455W solar panels to power your home and a 5.1kWh LFP battery pack designed to store and provide energy during the day/night when used with a PV system. Mount the system with ease using the provided solar components.
3.5kW Panels + 5kW AVOL Battery Solar System Kit – PWRSLR-J3P5B
Description
Kit includes:
• 1x AVOL GENIUS 5kW hybrid inverter
• 1x AVOL 5.1kWh LFP battery pack
• 8x JA Solar all-black 455W solar panels
• 8x 2350mm solar mounting rails
• 1x 30/35mm end clamp
• 10x Grounding lug
• 1x 4mm earth cable
• 1x 4mm solar DC cable
• 1x AC isolator
• 4x DC connector
• 1x Solar label kit
Download documents from the following links:
J-Series Solar & Battery Storage Datasheet (PDF)
Please ask your product question below:
Related products
3.5kW Panels + AVOL 5kW Inverter Solar System Kit – PWRSLR-J3P